Tajomné chrámy, podozrivé súdy a psychiatrické šialenstvo

Tajomné chrámy, podozrivé súdy a psychiatrické šialenstvo | Po stopách Tartarie 7


Celá relácia tu klikaj a kukaj!

Zdravas, bratia a sestry, dnes sa opäť pustíme do záhad, ktoré nám história naservírovala, alebo skôr nenápadne zatajuje. Tentokrát sa na paškál dostanú tri poriadne podozrivé stavby, ktoré vyzerajú, že vypadli z úplne inej éry než nám tvrdia učebnice dejepisu. Máme tu psychiatrickú nemocnicu v Arkansase, monumentálnu budovu Najvyššieho súdu v Illinois a gigantickú baziliku Panny Márie v Španielsku.

Arkansas State Hospital – psychiatria či pevnosť?

Začíname zostra v Arkansase, konkrétne v Little Rocku. Rok je 1883 a tu sa začína stavať niečo, čo ani omylom nepripomína nemocnicu pre duševne chorých. Oficiálne ide o Arkansas State Hospital, no keď sa na ňu pozrieš, vidíš niečo úplne iné: obrovské kupoly, vežičky ako zo stredoveku, masívne múry a dokonca aj rozsiahle podzemné chodby široké 60 centimetrov. Kým miestni obyvatelia jazdia na vozoch po prašných cestách a svietia si petrolejkami, z ničoho nič vyrastá stavba ako z Gotham City.

Čo o nej vieme?

Nemocnica bola dokončená už o štyri roky neskôr – v roku 1887, a to bez uvedenia architekta. Áno, čítaš správne. Štátna zákazka bez mena architekta, pretože „štátu to bolo jedno, mohol to postaviť aj farmár Pišta.“ Kapacita? 500 lôžok. Len pre porovnanie, Kramáre majú dnes 289 lôžok. A tento kolos vyrástol za neuveriteľne krátky čas. Skúsme sa pozrieť na čísla.

Materiály a logistika – šialená výzva?

Na výstavbu bolo použitých vyše milión tehál, tisíc päťsto ton kameňa (pravdepodobne pieskovec alebo vápenec), tristo ton dreva z borovíc a dubov a dvesto ton ocele na výstuže a kotly. Navyše, celé budovanie bolo realizované bez moderných strojov, žeriavov či betónu – len s koňmi, tehlami a parou. Keď sa to všetko zrátalo, len na prepravu materiálu by bolo potrebných 2-3 roky nepretržitej práce koňských povozov. A napriek tomu, táto „pevnosť“ bola postavená za štyri roky, čo značne spochybňuje oficiálnu verziu.

Podivné podzemie a technológie

Pod celou nemocnicou boli vykopané rozsiahle chodby, technické priestory a pavilóny. Budova disponovala parným vykurovacím systémom a neskôr aj elektrickým vedením. Toto všetko za štyri roky, pričom samotná príprava len na materiály by trvala dlhšie.

Peniaze odkiaľ?

Finančný odhad na túto stavbu bol približne 300 až 500 tisíc dolárov v roku 1880. V prepočte na dnešnú dobu, po započítaní inflácie, ide o sumu okolo 10 až 15 miliónov dolárov. Peniaze, ktoré v tej dobe Amerika, len rozbiehajúca sa krajina, údajne nemala odkiaľ brať.

Toto všetko sú len niektoré z mnohých otáznikov, ktoré visia nad touto stavbou. Bola to nemocnica, alebo skôr útočisko po nejakej prírodnej katastrofe typu Mudflood? Kde sú plány a prečo je meno architekta dodnes nezistené?

V ďalšej časti sa pozrieme na Najvyšší súd v Illinois, ktorý nám opäť ukáže, že história skrýva oveľa viac, ako sme ochotní si priznať.

Najvyšší súd v Illinois – chrám spravodlivosti alebo tartárska pevnosť?

Druhou zastávkou na našej výprave je Springfield v Illinois, mesto, ktoré poznáme aj zo Simpsonovcov. Lenže namiesto kreslenej reality tu stojí reálna stavba, ktorá opäť vyzerá, že je z úplne iného času a priestoru. Oficiálne sa jedná o budovu Najvyššieho súdu Illinois (Supreme Court of Illinois), ale pri pohľade na ňu ti je jasné, že ide skôr o starodávny chrám než o klasickú súdnu budovu.

Zázračné dva roky

Táto majestátna stavba bola podľa oficiálnych údajov postavená za neuveriteľné dva roky (1906 – 1908). Presne tak, bratia a sestry, dobre ste počuli. Dva roky na výstavbu budovy, ktorá je postavená z vápencom, mramorom, žulou a má rozsiahle interiéry plné nádherných výzdob a umeleckých diel. Architektom bol William Carbys Zimmerman, štátny architekt Illinois. Žiadni ďalší spolupracovníci nie sú oficiálne známi, čo je opäť minimálne podozrivé.

Tonáž materiálu – misia nemožná

Takže, koľko toho materiálu vlastne bolo potrebné? Celkovo 4330 ton materiálu vrátane vápenca, mramoru, žuly, ocele, dreva a sklenených mozaík. Predstav si, že to všetko museli navážať, spracovávať a osadzovať ručne alebo maximálne pomocou párnych žeriavov a kladkostrojov v roku 1906. Žiadne moderné technológie, len surová sila, para a ľudské ruky.

Monumentálny interiér a podzemné záhady

Interiér budovy je dych vyrážajúci – vysoké klenby, stropy vyzdobené maľbami, mramorové schodiská, bohatá výzdoba a množstvo sôch. Budova má navyše aj podzemie s rozsiahlou sieťou chodieb, ktoré ju spájajú s ďalšími budovami v komplexe, ako Armory Museum a Powell Building. O týchto podzemných chodbách sa však takmer nič nevie, plány sú nedostupné a podrobnosti chýbajú. Stavali tieto podzemné priestory naozaj len dva roky spolu s celou stavbou, alebo sú to pozostatky starších štruktúr?

Financovanie a rekonštrukcie – otázne priority

Cena pôvodnej stavby sa odhadovala na približne 450 až 500 tisíc dolárov, čo v dnešných peniazoch znamená približne 13,5 milióna dolárov. Najväčšia a jediná známa rekonštrukcia prebehla v rokoch 2013 až 2014, pričom táto modernizácia stála až 14 miliónov dolárov. Stavba dodnes slúži svojmu pôvodnému účelu ako sídlo najvyššieho súdu v Illinois.

Otázniky nad históriou a pôvodom

A opäť tá istá pesnička – rýchlosť výstavby, množstvo použitého materiálu, absencia presnej dokumentácie a podozrivo hlboké podzemné priestory. Táto budova vyzerá ako zvyšok staršej civilizácie, možno tartárskeho pôvodu, ktorej budovy boli jednoducho obnovené po nejakej katastrofe typu Mudflood.

Dáva ti to zmysel? Mne teda vôbec nie. Oficiálne historické verzie sa rozpadajú pod váhou nezodpovedaných otázok. V ďalšej časti sa pozrieme na ešte monumentálnejšiu stavbu – španielsku Baziliku Panny Márie, ktorej výstavba trvala neuveriteľných 200 rokov.

Bazilika Panny Márie v Zaragoze – Tartarská elektráreň či chrám?

Poslednou zastávkou na našej ceste po stopách Tartarie je obrovská Bazilika Panny Márie v španielskej Zaragoze (Cathedral Basilica of Our Lady of the Pillar). Táto gigantická stavba pôsobí ako pevnosť alebo anténa na zber energie viac než klasický kostol.

200 rokov výstavby – reálne alebo zakrytie staršej civilizácie?

Táto stavba bola oficiálne stavaná od roku 1681 až do roku 1872, čiže takmer 200 rokov. Áno, dobre čítaš, dvesto rokov na výstavbu jednej baziliky. Architekti ako Felipe Sanchez, Francisco Gera a Ventura Rodríguez si predávali štafetu cez stáročia. Financovala ju katolícka cirkev spolu so španielskou korunou, hoci v tom čase Španielsko prechádzalo vojnami, morom a ekonomickými kolapsmi. Napriek tomu sa peniaze vždy našli.

Neuveriteľné rozmery a precízna symetria

Bazilika má rozmery, ktoré sú mimo bežného chápania: 130 metrov dĺžka, 67 metrov šírka a hlavná kupola siaha do výšky až 80 metrov. Okrem hlavnej kupoly má ešte 11 menších kupol a štyri obrovské rohové veže, ktoré pripomínajú skôr obranné veže pevnosti než zvonice kostola. A aby toho nebolo málo, celá stavba je postavená s dokonalou symetriou podľa svetových strán a využíva posvätnú geometriu, vrátane zlatého rezu.

Záhadné technológie a energetické prvky

Na vrcholoch veží sú umiestnené zvláštne guličky, ktoré mohli obsahovať červenú ortuť – záhadnú substanciu, ktorej vlastnosti dodnes nedokážeme úplne pochopiť. Tieto veže a guličky evokujú skôr antény na zachytávanie energie než religióznu symboliku. Bol to skutočne kostol alebo skôr tartarská elektráreň využívajúca technológie, ktoré dnes nechápeme?

Materiály – logistická nočná mora

Táto bazilika bola postavená ručne, bez moderných strojov. Materiály, ako tehly, pieskovec, mramor a drevo, boli dovezené na koňských povozoch. Celkové množstvo materiálu sa odhaduje na približne 375-tisíc ton, čo by znamenalo asi 250-tisíc vozíkov, ktoré by museli jazdiť nepretržite 7 rokov, aby vôbec tento materiál na miesto doviezli. A to všetko počas obdobia vojen a ekonomického úpadku.

Podzemné tajomstvá a staršie základy

Podzemné priestory a tunely sú opäť zahalené tajomstvom. Hoci neexistujú oficiálne plány, tvrdí sa, že stavba stojí na ešte starších základoch. Čo všetko môže byť ukryté pod touto bazilikou? Mohli by tam byť ďalšie poschodia, ktoré sú dnes zasypané alebo zaliate bahnom po katastrofe typu Mudflood?

Financovanie a nezrovnalosti histórie

Je zarážajúce, že napriek všetkým vojnovým konfliktom, hladom a ekonomickým problémom sa vždy našli peniaze a zdroje na dokončenie tejto gigantickej stavby. Oficiálny príbeh o zjavení Panny Márie na tomto mieste, ktoré má pôvod už v prvom storočí, vyvoláva množstvo otázok. Je to pravda alebo legenda vytvorená na zakrytie skutočného pôvodu stavby?

Elektráreň či chrám – čo to teda bolo?

Bazilika Panny Márie v Zaragoze vyzerá skôr ako energetická anténa tartarskej civilizácie než ako klasická cirkevná stavba. Obrovské rozmery, technológie ukryté v detailoch stavby, precízna symetria a nezvyčajná konštrukcia ukazujú, že história tejto budovy môže byť úplne iná, než ako nám ju prezentujú.


Záver série Po stopách Tartarie 7

Dnešná epizóda nás opäť presvedčila, že oficiálna história sa nám snaží nahovoriť príbehy, ktoré sa jednoducho nedajú uveriť. Budovy ako Arkansas State Hospital, Najvyšší súd v Illinois a Bazilika Panny Márie v Zaragoze sú príkladmi architektonických anomálií, ktoré svedčia o tom, že pred nami bola vyspelá civilizácia, ktorej stopy boli pravdepodobne prekryté katastrofou typu Mudflood.

Tartaria nás učí spochybňovať oficiálne verzie dejín a pozerať sa na našu históriu otvorenými očami. Pravda je možno bližšie, než si myslíme.

Zdravia, bratia a sestry, a vidíme sa nabudúce!